W jakich sytuacjach warto zastosować tzw. lekki beton? | TMT Wadowice

W jakich sytuacjach warto zastosować tzw. lekki beton? | TMT Wadowice

Beton lekki jest kompozytem, którego maksymalna gęstość w stanie suchym wynosi 2000 kg/m3.

Gęstość minimalna lekkiego betonu waha się w granicach od 400 do 800 kg/m3, w zależności od materiałów zastosowanych do jego produkcji.

Beton lekki charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Może być nawet o kilkadziesiąt procent lżejszy od tradycyjnego, co sprawia, że jest optymalnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie żaden element budowli nie może być nadmiernie obciążony. Zbudowany ze spoiwa, dodatków mineralnych, wody, chemicznych domieszek, odpowiednich zbrojeń oraz wypełniaczy nadających mu pożądane właściwości, beton lekki jest nie tylko materiałem o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła λ, ale także mrozoodpornym, ognioodpornym oraz paroprzepuszczalnym materiałem budowlanym. Poza tym o wiele lepiej tłumi dźwięki w porównaniu do klasycznych betonów o gęstości przekraczającej 2000 kg/m3. Jego lekkość sprawia, że jest łatwy w transporcie, poza tym może być przygotowywany bezpośrednio na miejscu budowy. Może przyjąć różne klasy LC – od 8/9, aż do 25/28, w zależności od producenta oraz składu.

Dzięki swoim właściwościom beton lekki jest materiałem budowlanym coraz częściej stosowanym w szeroko pojętym budownictwie, zarówno mieszkaniowym oraz ogólnym, jak i przemysłowym. Biorąc pod uwagę fakt, że w jego skład mogą wchodzić kruszywa naturalne, keramzyt, a nawet styropian, lekki beton sprawdza się wszędzie tam, gdzie właściwości izolacyjne powinny iść w parze z możliwie dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Oznacza to, że lekkie kompozyty są optymalnym rozwiązaniem w przypadku starych stropów, również drewnianych, które nie mogą być nadmierne obciążone podczas prac renowacyjnych. Podkłady podłogowe (także pod ogrzewanie podłogowe), izolacja akustyczna, warstwy ognioodporne, docieplenia powierzchni o dużym spadku (np. dachy), izolacja posadzek czy dachów płaskich – wszystkie te elementy z powodzeniem mogą zostać zrobione z lekkiego betonu. Lekki beton bywa również stosowany jako warstwa ochronna przewodów kanalizacyjnych. Jego cięższe odmiany są z kolei świetnym budulcem dla bloczków, pustaków, płytek czy innych elementów konstrukcyjnych używanych w budownictwie.

Wszystkie liczące się na rynku firmy budowlane posiadają w swojej ofercie różne odmiany lekkiego betonu, dlatego decydując się na jego użycie warto dokładnie porównać ceny oraz właściwości poszczególnych kompozytów. Pozwoli to na optymalne dopasowanie oferty do własnych celów bez ryzyka przepłacenia.

Realizacja strony internetowej weboski oraz agencjaiam.pl