wersja do druku

Hala blachownicowa czy kratownicowa?

Dwoma najpopularniejszymi układami realizacji stalowych hal przemysłowych są blachownicowy oraz kratownicowy. Obydwa różnią się od siebie w dość znacznym stopniu. Różnice przejawiają się w tym przypadku nie tylko w kształcie oraz właściwościach konstrukcji nośnej, ale również w cenie wzniesienia hali oraz jej walorach użytkowych.

Jak sama nazwa wskazuje, ramowa konstrukcja nośna hali blachownicowej składa się ze spawanych blachownic, najczęściej o dwuteowym przekroju, o zmiennej wysokości środnika. Wymiary oraz kształt ram są dostosowane do przeznaczenia budynku, jego obciążeń oraz gabarytów. Budulcem blachownic są powszechnie stosowane stale konstrukcyjne, zaś połączenia montażowe wykonane są z wysokiej jakości śrub. Największym atutem omawianych budowli jest stosunkowo niewielkie zużycie stali, szczególnie w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych. Możliwość uzyskania optymalnej przestrzeni użytkowej wewnątrz obiektu także jest bardzo ważna, szczególnie ze względu na konieczność ogrzania hali zimą.

Z kolei w halach kratownicowych poprzeczne ramy nośne są wzmocnione spawanymi ryglami kratowymi, a następnie połączone za pomocą śrub z pełnościennymi słupami, najczęściej dwuteowymi. Pas dolny kratownicy jest poziomy. Wykonanie hali kratownicowej jest bardziej pracochłonne, niż w przypadku hal blachownicowych, poza tym przestrzeń użytkowa takiej hali jest odpowiednio mniejsza – kratownica zajmuje niemało miejsca. Są to jednak stosunkowo lekkie i tanie konstrukcje, zaś przestrzeń pod dachem może w ich przypadku zostać wykorzystana na montaż odpowiedniej instalacji. W przypadku hali blachownicowej trzeba stosować dodatkowe podwieszenia lub kształtki.

Dlatego decydując się na wybór technologii, w której zostanie wzniesiona Państwa hala, należy wspomóc się opinią ekspertów. Nie jest tajemnicą, że w przypadku hal kratownicowych zbyt duża wysokość konstrukcji może być dość dużą przeszkodą w wykonaniu odpowiedniego projektu. Dla odmiany w halach blachownicowych konieczność montażu skomplikowanych instalacji może sprawić niemałe problemy, raczej niespotykane w konstrukcjach kratownicowych. To, jaki układ realizacji Państwo wybierzecie, będzie rzutować nie tylko na kubaturę hali, ale również na jej późniejszą funkcjonalność.